Kingdom: Classic

1. ledna 2018 v 18:37 |  Recenze

Kingdom: Classic je hra vytvořená studiem noio ve spolupráci s Licorice. Na první pohled ničím zvlášť nezaujme. Vypadá, jako nějaká první hra nového studia, která je funkční, ale tuctová, bez ničeho, čím by zaujala. Nenechte se tímto pocitem zmást. Možná nebují revolučními mechanikami, okouzlí však jejich vyváženost a vzájemná provázanost. Nemůžete prostě upřednostnit jeden zdroj nad druhým. Například nesmíte dát všechny zdroje do armády, protože se vám poté nevrátí a zkrachujete.

Hra začne tím, že se dostanete na poměrně obyčejný ostrov. Všude je les a občas narazíte na nějaký tábor, ve kterém žije pár vyvrženců. Klíčovou mechanikou hry jsou peníze. Ty ze začátku najdete v náhodně rozmístěných truhlách nebo pohozené na zemi. Vylepšujete za ně stavby, kupujete nástroje a rekrutujete lidi. Jako první věc si založíte uprostřed mapy tábor. Následně najmete za jednu minci pár tuláků, které najdete v okolí. Poté od obchodníka koupíte buďto luky, díky kterým se z nich stanou lučišníci, kteří vás budou chránit a pokud odlesníte dostatek prostoru, budou také ve dne lovit, čímž získáte peníze. Jako další můžete koupit kladiva. Ty z lidí udělají řemeslníky, kteří stavějí, vylepšují a opravují hradby a věže, ve kterých jsou vaši lučišníci v bezpečí, jiné budovy a také kácejí stromy. Váš tábor si můžete za peníze upgradovat, což vám poskytne lepší varianty například hradeb, věží a farem. Poslední nástroj, který lze koupit, je kosa. Ta udělá z člověka farmáře. Kosy jsou drahé a bez dobře chráněných farem jsou vám k ničemu, takže se hodí je stavět až v pozdější části hry. Ty produkují velké množství peněz.


Nepřítel, který proti vám stojí, jsou monstra, která vycházejí každou noc z portálů rozmístěných z obou stran vašeho království. Každou noc se zvyšuje jejich množství a přidávají se nová a nebezpečnější. Monstra nemohou ublížit vám, ani vašim poddaným. Pokud se dostane nějaký poddaný s ním do styku, ztratí svůj nástroj a po dalším útoku se z něj stane opět tulák. Pokud zaútočí na vás, tak vám postupně budou krást peníze a poté ztratíte vaši korunu, která spadne na zem. Pokud ji stihnete vzít zpět předtím, než ji sebere monstrum jste v pořádku. Pokud ne, je konec hry a začnete od začátku na novém, náhodně vygenerovaném ostrově.


Zvyšování množství a intenzity příšer vás nutí postupovat směrem k nim. Po dovršení maximální úrovně táboru si můžete koupit dva rytíře na každou stranu království. Ti si postupně rekrutují lučišníky a za malý poplatek zorganizují útok na nejbližší portál. Ten po svém zničení vypustí velkou vlnu nepřátel. Místo, kde stál portál je možné přestavět na teleport, který vám umožní snadný přesun po ostrově.

Cílem hry je zničit všechny portály a samozřejmě při tom přežít. Jakmile je všechny zničíte, vytvoří se obrovská vlna nepřátel od jednoho z pobřeží, která vám zničí minimálně půlku království, ale pokud ji porazíte, vyhráli jste. Na ostrově můžete najít i jiná vylepšení a oltáře, které vám zlepší schopnosti lučišníků, či dělníků, ale pouze dočasně nebo si koupit lepšího koně s větší výdrží a rychlostí.


Tato hra je mnohem komplexnější a složitější, než se může zdát. Na první pokus se vám vyhrát rozhodně nepodaří, ale postupně zlepšíte svoji strategii a taktiku. Je důležité si správně rozvrhnout zdroje a naplánovat postup. Její mechaniky jsou snadné na pochopení, ale těžké na ovládnutí. Jediná chybička, kterou bych našel je, že nenajdete žádný tutoriál, což může vadit některým hráčům. Hrací doba je kolem deseti hodin.

Shrnutí:

+ Jednoduché mechaniky
+ Svižná hratelnost
+ Znovuhratelnost
+ Pěkné vizuály a hudba
- Absence tutoriálu

Hodnocení: 92%

Platformy: Steam
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama